Akçaağaç Bonsai Uygulama Notları

Akçaağaç Bakımı Hakkında Genel Bilgiler

 

Akçaağaçlar özellikle de Acer Palmatum'lar çok sıcak bölgelerde yaşayamazlar.

 

Akçaağaçlar her zaman dışarda tutulmalıdır, dış mekan türüdür.

 

Akçaağaçlar tam gün güneş ışığı almamalıdır, tercihen saat 12-1 e kadar sabah güneşi alan bir yerde olmalı veya üzerine buna göre bir gölgelik düzenlenmelidir.

 

Sulamasına dikkat edilmeli, sabah sulamalarında sadece toprağı sulanmalı ,haftada bir akşamları olmak koşuluyla yapraklarını sulayabilirsiniz. Gündüz yaprak sulaması yaprak uçlarının kurumasına neden olur. İstanbul'da 2 günde 1 yapılan sulama yeterlidir.(30 derece altı sıcaklıkta)

 

Akçaağaç toprağı, torf ağırlıklı olmalı , cürüf ve dağ kumu ve biraz da bahçe toprağı ile hazırlanmalıdır.( 6 ölçekte ,3 ölçek torf-1 ölçek cürüf- 1 ölçek dere kumu-1 ölçek bahçe toprağı)

 

1. Uygulama - Uç Alma.
 
Akçaağaçların yaprakları tomurcuklardan çıkmaya başladığı andan itibaren uç alımı yöntemi ile alınır. Bunu parmağınızla , pul maşası veya dişçilerin pamuk maşaları gibi aletlerle daha rahat yapabilirsiniz. 2-3 çift yaprak bırakarak, uçtaki uzayacak olan sürgünün hemen gerisinden koparma işlemini gerçekleştirin, böyle ağaç enerjisini geriye doğru verecek, ve bir sürü ara dalcık oluşacaktır. Ayrıca yaprakların da ufaldığını göreceksiniz.( Yaprak küçültme tekniği ayrıca uygulanacaktır.)

 

2. Uygulama - Yapraksızlaştırma

 

Haziran ortasından sonra uygulanması gereken , hem dalcık sayısının artmasına neden olan hem de yaprakların daha küçük çıkmasını sağlayacak bu işlemin videosunu aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz. Bu videonun devamı da daha büyük akçaağaçlar üzerindeki işlemleri içeriyor.