Bonsai Nedir ?

Bonsai , sığ kap veya saksılarda uzun yıllarca yetiştirilen çalı veya ağaçlara denir. Bon(kap,saksı) ve sai-(bitki,ağaç) kelime köklerinden oluşturulmuştur.

 

Sığ kap veya saksılarda yetiştirilecek ağaçlar , doğada gördüğümüz zaman bizde hayranlık uyandıracak yapıdaki ağaçlara benzemelidir, bunlar heybetli, yaşlı, bazen yıldırım düşmesine rağmen yaşamına devam etmiş, kayanın üzerinde veya içinde yaşayan gibi değişik özelliklere sahip ağaçlar olabilir.

 

Bonsai  doğayı taklit etme sanatıdır, ana unsurumuz olan ağaç canlı bir varlık olduğu için diğer sanat dallarından da bu yönüyle farklıdır.

 

Bonsai bir ağaç türü değil , bir teknik ve kültürün karşılığıdır. Hemen hemen her tür odunsu ve sukulent bitki türlerinin bonsai çalışmaları yapılmaktadır.

 

Bu sanatın doğuşu   M.Ö 4000 yıllarında Mısır'da tıbbi bitkilerin taşınmasını kolaylaştırmak için düşünülmesi  sonucunda olmuş , Çin'li gezginlerin Mısır'da gördükleri teknikleri Penjing (Manzara ve peyzaj) çalışmaları ile gelişmiş ve Japonya'da sadece ana unsur olan AĞAÇ ve SAKSI ele alınmış ,kuralları belirlenmiş her açıdan  en büyük gelişimini bu ülkede yaşamıştır. Şu anda iklimi müsait olan hemen hemen her ülkede bu sanatı kendisine hobi olarak seçen topluluklar mevcuttur.